מה זה התחדשות עירונית ומה ההבדל בין תמ"א 38 לפרויקט פינוי בינוי?

כאשר בניין בודד או מספר בניינים עתידים לעבור תהליך של שיקום מבחינה פיזית וחברתית, קיימות מספר דרכים על מנת לבצע את התהליך בפועל. יש מקרים בהם התהליך מבוצע על ידי יוזמה של גוף פרטי ויש מקרים בהם התהליך מבוצע באמצעות יוזמה של רשות ציבורית.

המטרה העיקרית של התהליך היא לצור סביבת מגורים איכותית, לשפר את התשתיות הפיזיות, להציע יחידות דיור חדשות, לחדש את היחידות הקיימות, לשפר את בטיחות המבנים וכו'. למעשה, כאשר מדובר על פרויקט התחדשות עירונית, הוא כולל בתוכו כל מיני פתרונות בהם, פינוי בינוי, תמ"א 38 וכו'.

איך מתחילים פרויקט של התחדשות עירונית מסוג תמ"א 38?

חשוב מאוד שתהיה הסכמה של כל בעלי הדירות בנוגע לפרויקט. לאחר מכן, אפשר לבחור נציגות של בעלי הדירות שתפנה ליזמים פוטנציאליים והיא שתבחר את היזם המתאים לביצוע הפרויקט. בהמשך, יש לפנות לעו"ד מומחה בתחום שילווה את בעלי הדירות בכל הקשור לתהליך.

כיצד לבחור את היזם המתאים?
כתבנו מאמר בנושא שנקרא – המדריך לבחירת חברת יזמות ובניה.

כמה דיירים צריכים להסכים?

על פי החוק במדינת ישראל, נדרשת הסכמה של 66 אחוז מבעלי הדירות. אם יש דיירים שמתנגדים לביצוע תמ"א 38, אז עליהם להציג נימוקים מתאימים ומשמעותיים כנגד התהליך.

כמה זמן לוקח לבצע פרויקט התחדשות עירונית מסוג תמ"א 38?

לאחר שהאישורים מתקבלים ומאושרים על ידי וועדת התכנון והבנייה המקומית, דבר שעשוי לקחת כעשרה חודשים עד שנה, אז אפשר להתחיל את תהליך השיפוץ והחיזוק של הבניין. תהליך כזה יכול להימשך בין שנה לשנה וחצי.

כיצד מתרחש פרויקט פינוי בינוי שגם הוא חלק מהתחדשות עירונית?

להבדיל מתמ"א 38 שמשפצים ומחזקים בניין או מספר בניינים, כאן הורסים את המבנה כולו ובמקומו מוקם מבנה מגורים חדשים וגבוה יותר. התהליך יכול להיות מקודם על ידי יזם פרטי או על ידי יוזמה של משרד השיכון והבינוי.

מה הדיירים מקבלים במסגרת פרויקט פינוי בינוי?

הדיירים שהסכימו לתהליך, מקבלים דירה חדשה בבניין חדש. הדירה תהיה גדולה יותר, ערכה גבוה יותר וכל זאת מבלי שהדיירים צריכים להשקיע סכום כספי.

מהו אחוז ההסכמה הנדרש?

בשונה מפרויקט תמ"א 38 שאחוז ההסכמה הנדרש הוא 66 אחוז, כאן אחוז ההסכמה צריך להיות גבוה יותר והוא עומד על 88 אחוז הסכמה של בעלי הדירות בבניין.

האם קיימים סיכונים?

הסיכונים השכיחים הם הפסקת עבודת הבנייה על ידי היזם. הדבר יכול לנבוע מכל מיני סיבות בהן, קושי כלכלי להמשיך את הפרויקט, מחסור בקונים פוטנציאליים לדירות, פשיטת רגל של היזם וכו'. כל אלו יכולות לעכב משמעותית את הפרויקט ואפילו לעצור אותו לחלוטין.

שורה תחתונה

כיום, התחדשות עירונית מתקיימת במגוון ערים בארץ וניתן לקבל מידע על פרויקטים של התחדשות עירונית בתל אביב, התחדשות עירונית ברמת גן, התחדשות עירונית ברמת השרון ובערים נוספות. בדקו שאתם בוחרים חברה שיש לה ניסיון רב ושהובילה המון פרויקטים ושתהיה שותפה מלאה מתחילת התהליך ועד סופו.

מאמרים נוספים
דילוג לתוכן